Job efter guideskolen
Job efter guideskolen
Hos Service & Co. arbejder vi uafhængigt af rejseselskaber og er anerkendt af hele rejsebranchen. Det betyder, at har du en guideuddannelse fra Service & Co., kan du ikke blot få job som guide i ét bestemt rejseselskab. Tværtimod betyder det, at du er højkvalificeret til at arbejde i hele branchen og alle rejseselskaber.
Vores vision er at uddanne branchens bedste rejseledere og servicepersonale til alle rejsearrangører i Danmark og turistvirksomheder i udlandet. En vision vi har haft, siden vi åbnede i 1998. Vores netværk af samarbejdspartnere og firmaer er derfor omfattende, og vi er sikre på, at du kan finde dit drømmejob blandt vores mere en +60 samarbejdspartnere.
“Det er altid en fornøjelse at komme ned på skolen og rekruttere guider fra Service & Co. Det er guider, der har en god forståelse for rejsebranchen og de opgaver, man som guider møder i det daglige arbejde”
Randi Lynggaard / Recruitment Team Leader – TUI Nordic
“I Bravo Tours, Sun Tours, Solresor har vi i årevis samarbejdet med Service & Co. Det har vi fordi, at Service & Co.-guider får en fantastisk uddannelse og dyrebar viden, som de kan tage med sig ud på rejsemålene. Det betyder, at de har en lang række faglige kompetencer, som de kan bruge fra dag 1, når de starter hos os.“
Sidsel Nordestgaard / TravelCo Nordic
Er dit drømmerejseselskab ikke på listen?
Ingen grund til bekymring! Vi har været i branchen siden 1998 og har kontakt til langt flere rejseselskaber, end der er angivet på vores liste. Grunden til, at vi har et så stort netværk af samarbejdspartnere, er fordi, vi ikke er bange for at kontakte dit fremtidige rejseselskab og høre, om vi skal samarbejde. Vi skal derfor nok gøre vores for at skabe kontakten mellem dig og dit drømmejob.
Hvis du allerede nu ved, hvor du godt kunne tænke dig at få job som guide, så udfyld nedenstående formular og giv os en heads up på hvem. Så sørger vi for, at vi har kontakterne i orden, inden du smutter afsted på guideskole.
Uddannelsesdestinationer
1 uddannelse – 3 destinationer
Malta, Spanien, Thailand – Hvor vil du tage din guideuddannelse?
Book din guideskole
Klar til at starte dit drømmejob?
Rolig nu – du skal lige i hus med uddannelsen. Book din plads i dag, og så er vi klar!